Кожен четвертий житель Євросоюзу від 15 років – волонтер. В США волонтерує кожен третій. Волонтерство – це не тільки задля «мімімі, які ми всі хороші». Активне волонтерство надзвичайно позитивно впливає на економічні показники країни. В Білій Церкві почався процес створення Центру волонтеріату за аналогом до польського досвіду. Мета такого центру – створити місце зустрічі для тих, хто хоче допомагати, і тих, то потребує допомоги.
Варто зауважити, що неправильно зводити поняття «волонтер» до «той, хто допомагає АТО». Так, у такий час в країні виник зависокий попит на волонтерство, яке має бути спрямоване саме в такому напрямку. Власне, це і є яскравий приклад того, який внесок у функціонування держави можуть зробити волонтери. Проте волонтер – це доброволець у широкому розуміння цього слова, людина, яка хоче і може допомагати, виконувати певні соціальні суспільні функції безкоштовно, проте заради іміджу, самореалізації та задоволення. Волонтером може стати людина будьякого віку, рівня освіти та соціального статусу.
В Білій Церкві Центр волонтеріату створюється на базі організації Товариства Червоного Хреста. Адже принципи діяльності цієї міжнародної гуманітарної організації дають гарантію, що її члени ніколи не потраплять під уплив якоїсь політичної сили, пропагуватимуть нетерпимість у будьякому суспільному аспекті. Вона має абсолютно гуманітарну мету, і це якнайкраще підходить до місії Центру волонтеріату.
Ініціатори створення цього центру в Білій Церкві вивчали аналогічний польський досвід та проходили тренінгову підготовку щодо створення таких центрів у ресурсному центрі «Гурт». Уже відбулася перша зустріч тих, хто буде максимально долученим до запуску процесу, та було визначено основні напрямки роботи центру. Отже, кожен, хто хоче волонтерувати, може приєднуватися до роботи в таких сферах: різновекторна робота з учасниками бойових дій та їхніми родинами, робота з внутрішньо переміщеними особами, навчання населення та військових першій допомозі, робота з дитячими будинками, робота з дітьми та дорослими з особливими потребами, допомога самотнім літнім людям, робота з алко та наркозалежними, зоозахист, популяризація здорового способу життя, профілактика ВІЛ / СНІД, екологічний напрямок, реалізація благодійних ініціатив, робота з безробітними, робота з молодими, багатодітними та проблемними сім’ями, робота з онкохворими, профілактика туберкульозу.
Робота в цих напрямках передбачає як реалізацію власних ініціатив на вирішення цих соціальних проблем, так і допомогу профільним організація, які глибоко та постійно працюють у цій сфері. Адже часто такі організації потребують волонтерів. Кожен, хто хоче долучитися до роботи, має підписати кодекс етики волонтера, а потім він отримає посвідчення волонтера українською та англійською мовами. За вимогою волонтери центру волонтеріату зможуть отримати характеристики щодо своєї волонтерської діяльності, які часто допомагають при відборі до участі в різних міжнародних програмах.
Волонтерство у цивілізованому світі дуже поціновується. Такий досвід грає свою позитивну роль і при вступі у вищі навчальні заклади, і при прийомі на роботу. Одним із головних завдань центру, що створюється, буде зробити так, щоб волонтерський досвід кожного не пройшов безслідно. Також до відома білоцерківських волонтерів доноситиметься інформація про міжнародні можливості волонтерування. Все це дуже посилить якість громадянського суспільства в Білій Церкві та потенційно – в області. А далі і по всій Україні.
Вікторія Бірюкова, IDBC